Toki (japnul 東京, Hepburn-trssal Tōkyō) Japn kzigazgatsi kzpontja, a japn kormny s a csszr szkhelye. Egyike Japn 47 prefektrjnak, nem egyetlen vrosknt kormnyozzk. Hozzvetlegesen 12 milli ember – az orszg lakossgnak 10%-a – l Tokiban, mg a Nagy Toki Agglomerciban 33-36 millian laknak, s ezzel ez a vilg legnpesebb urbanizlt terlete.
Toki a Kant rgiban, a legnagyobb japn szigeten, Honsn fekszik. Kzpontjnak koordinti 35 41' FSZ, 139 46' KFH. Terlete Ogaszavara szigetig terjed, amely a Csendes-cenon 1000 km-re dlkeletre tallhat.
Mint az orszg politikai, zleti, gazdasgi, oktatsgyi s kulturlis kzpontja, Japnon bell Tokiban van a legtbb cg kzpontja, gazdasgi intzmnye, egyeteme s fiskolja, mzeuma, sznhza, vsrl s szrakoztat ltestmnye. Rendkvl fejlett tmegkzlekedssel rendelkezik, ez fleg a vonatra s a metrra vonatkozik.
Trtnelme:
A Csszri Palota
Toki felemelkedse kt emberhez kthet: Tokugava Iejaszu sgunhoz s Meidzsi csszrhoz. 1603-ban, miutn Japn addig hborban ll rszeit egyestettk, Tokugava Iejaszu Edba (a mai Toki) helyezte szkhelyt. Emiatt a vros nagyon gyors fejldsnek indult, s hamar a vilg egyik legnagyobb teleplsv vlt. Lakossga mr a 18. szzadban elrte az 1 millit. Spontn mdon vlt Japn fvrosv, mg ha a csszr Kiott jellte is ki a birodalma kzpontjv.
263 vvel utn, a sguntust megdnttte kt dli prefektra (Css s Szacuma) s visszalltottk a csszri hatalmat. 1869-ben a nvleges vezet, a 17 ves Meidzsi csszr Edba kltztt, s a vrost tnevezte Tokira (a toki sz jelentse „Keleti Fvros”). A vros mr ekkor politikai, gazdasgi s kulturlis kzpont volt, valamint a csszr is ide helyezte a szkhelyt, gy Toki az orszg valdi fvrosv vlhatott. Az Edo-kastlybl lett a tokii csszri palota.
Tokit ktszer rzta meg hatalmas katasztrfa, melybl alig sikerlt felplnie. Elszr a nagy kanti fldrengs 1923-ban, majd a II. vilghbor. Az 1945-s tokii bombzs majdnem olyan pusztt volt, mint a Hirosimra s Nagaszakira ledobott atombombk egyttvve. Egsz kerletek vltak a flddel egyenlv. Manapsg mr nem nagyon lehet ezeknek a nyomait ltni a vroson, de a lakk mg mindig viselik a megrzkdtats nyomait.
A hbor utn Tokit nagyon fejlett fldalatti- s vonathlzattal ptettk jj, amit az 1964. vi nyri olimpiai jtkokon mutattak be a vilgnak. A hetvenes vekben tovbb fejldtt a vros, megplt a Sunshine 60 s az j, sokszor ktsgbevont repltr, a Narita (a vroson kvl). A npessg 11 milli fre duzzadt (a krnyez terletekkel is beleszmtva). A vros fldalatti- s vonathlzata a vilg legforgalmasabb ilyen jelleg rendszere lett, miutn egyre tbb ember kltztt Tokiba. A 80-as vekben a laksrak az egekbe szktek egy spekulcis ingatlan-bubork miatt: sokan nagyon meggazdagodtak, de a 90-es vekben a bubork kipukkadt, bankok s magnemberek tmege vesztette el minden pnzt emiatt. Ezutn gazdasgi recesszi kvetkezett, gy az 90-es veket „elveszett vtized”-nek nevezik, s ez a recesszi ma is tart.
Tokit sokszor ers fldrengsek rztk meg 1703-ban, 1782-ben, 1812-ben, 1855-ben s 1923-ban. Az 1923-as, a Richter-skla szerinti 8,3-as erej fldrengs 142 000 embert lt meg.
Kerletei:
A Toki prefektra hrom nagy rszbl tevdik ssze: 23 kerletbl (a volt Toki vros), Tambl (Nyugat-Toki) s a szigetekbl.
Toki szrazfldi rsze a Tokii-bltl szaknyugatra fekszik, kelet-nyugati irnyban 90 km-ig, szak-dli irnyban 25 km-ig hzdva. Keleten a Csiba, nyugaton a Jamanasi, dlen a Kangava s szakon a Szaitama prefektra hatrolja. A szrazfldi rszt kt rszre, specilis kerletekre s Tamra oszlik.
A Toki prefektra magba foglalja mg a Csendes-cenban fekv kt szigetcsoportot, az Izu-szigeteket, amelyek majdnem prhuzamosan fekszenek az Izu-flszigettel, valamint az Ogaszavara-szigecsoportot, amely tbb mint 1000 km-re tallhat Japn f szigeteitl.
A japn trvnyek rtelmben Toki metropoliszknt (to, 都) van megjellve. Kzigazgatsi felosztsa megegyezik a tbbi prefektrjval. Br egy tucat rsz fekszik kisebb terleten, ezek is vrosnak vannak minstve. Ide soroljuk a 23 kerletet, amelyek 1943-ig Toki vrost alkottk, de most klnll, nkormnyz, polgrmesterrel, vrosi tanccsal s vrosi jogokkal rendelkez rszekknt vannak elismerve. Ezen kerletek mellett Toki krlfog mg 26 tovbbi vrost (市 -shi), t teleplst (町 -chō vagy machi) s kilenc falut (村 -son vagy -mura), ezek mindegyike sajt nkormnyzattal rendlekezik. A lakosok ltal vlasztott fvrosi s nkormnyzati gylst a Tokii Fvrosi nkormnyzat irnytja, amelynek szkhelye Sindzsuku kerletben tallhat.
A 23 kerlet (特別区, tokubecuku, sz szerint 'klnleges kerletek') rgebben Toki vrost alkotta, de ez 1943. jlius 1-jn egybeolvadt a Toki prefektrval (東京府, tkjfu), s gy elvesztette trvnyhatsgi jogt. A kialakult vros kerletekre lett felosztva, melyek mindegyike rendelkezik nkormnyzattal, vlasztott polgrmesterrel s tanccsal.
A 2003. szeptember 1-jei adatok szerint a 23 kerlet sszestett npessge 8,34 milli f, npsrsge 13 416 f/km².
A kerletek:
* Adacsi, Arakava, Bunkj, Csijoda, Cs, Edogawa, Itabasi, Kacusika, Kita, Kt, Meguro, Minato, Nakano, Nerima, ta, Sibuja, Sinagava, Sindzsuku, Suginami, Szetagaja, Szumida, Tait, Tosima.
Nyugati Toki(Tama):
Toki kerleteitl nyugatra, a metropolisz kisebb vrosokbl s falvakbl ll, amelyek ugyanolyan jogokkal rendelkeznek mint Japn tbbi teleplsei. Amg ezeknek a vrosoknak a tbbsge csak „alv vrosknt” funkcionl a Toki kzpontjban dolgoz munksoknak, nhnyuk rendelkezik zleti s ipari kzpontokkal. sszefog nven ezt a terletet Tamnak, ill. Nyugat-Tokinak nevezik.
Demogrfia:
Mint a vilg egyik legnagyobb vrosa, Toki 23 kerletben tbb mint 8 milli ember lakik. Nappal a npessg 2,5 millival megn, a vrosba rkez munksok s dikok miatt, akik naponta utaznak be a kzpontba. Ez legjobban a hrom kzponti kerletben, Csijodban, Csuban s Minatban rezhet, ahol a hrom rsz sszlakossga jjel 300 000, nappal viszont majdnem 2 milli f.
Tokiban 5 jelentsebb kisebbsg l: knaiak (120 331), koreaiak (103 191), filippink (31 505), amerikaiak (18 043) s a britek (7 585).
Kzlekeds:

Toki Japn legnagyobb belfldi s nemzetkzi vasti, kzti s lgi csompontja. A vrosi tmegkzlekeds nagyrszt a tiszta s hatkony, br nha zsfolt fldalatti- s vasthlzaton zajlik, melyet tbb trsasg zemeltet. A buszok, villamosok s mgnesvasutak csak msodlagos szerepet tltenek be. A vastllomsok nem csak a kzlekeds, hanem Toki s Japn vrosi letnek kzpontjai.
A Toki belvrostl nhny kilomterre fekv Tokii nemzetkzi repltr („Haneda”) fknt a belfldi, a Csiba prefektrban tallhat Narita nemzetkzi repltr pedig a vrosba rkez nemzetkzi forgalmat bonyoltja le.
A tokii kzlekeds legnagyobb rsze vaston zajlik. A JR East mkdteti a legnagyobb vasthlzatot Tokiban, magba foglalva a Yamanote-vonalat, amely krbejr a japn fvros kzpontjban. A Tokyo Metro Co., Ltd. s a Tokyo Metropolitan Bureau of Transportation a vros metrhlozatt, a fvrosi nkormnyzat s a privt szlltk pedig a busz hlzatot zemeltetik. A helyi, regionlis s belfldi vasti jratok a Toki s a Sindzsuku plyaudvarrl rhetk el.
Kultra:
Tokiban szmos mzeum tallhat. Az Ueno Parkban tallhat a Tokii Nemzeti Mzeum, amely Japn legnagyobb mzeauma, az orszg legjelentsebb mvszeti gyjtemnye; a Nyugati Mvszetek Nemzeti Mzeuma s a Tokii Fvrosi Mzeum, amely nagy mennyisg japn, modern mvszeti alkotst s csaknem 10 000 japn s klfldi filmet tartalmaz. Az Ueno Parkban tallhat a Nemzeti Tudomnyi Mzeum s a vrosi llatkert. A Nedzu Mzeum Aojamban, az Edo-Toki Mzeum Szumidban, a Orszggylsi Knyvtr, a Nemzeti Archvum s a Modern Mvszetek Nemzeti Mzeuma a csszri palota kzelben fekszenek.
Tovbbi inf:http://hu.wikipedia.org/wiki/Toki%C3%B3 |